מי מתעניין יותר בפיננסים?

עתיד חדש ללוחמים

תמיר מנדובסקי
תמיר מנדובסקי

מחבר הספר "השקעות לעצלנים", יזם ומשקיע בנדל"ן ובשוק ההון. בעלים של חברת "אסיף השקעות". מתופף בהפסקה (אך מיד אשוב).

מתקפת הטרור של שמחת תורה תפסה אותי בתקופה הכי פגיעה שלי: עם אישה בהריון מתקדם, פעוטה קטנטנה, ועסק בצמיחה.

תוכן עניינים

סיפור אישי

אחרי שבוע של חרדה ודיכאון, הבנתי שמה שהיה הוא לא מה שיהיה, לפחות לא בתקופה הקרובה. ההכנסות לא יהיו מה שהיו, וייתכן ולא יהיו כלל.
כל החלומות על צמיחה נגוזו לתקופה הקרובה, או אפילו הרחוקה.
החלטתי שכעת אני מתרכז רק בעצמי ובמשפחתי, ומתעלם לגמרי משיקולי רווח/הפסד.
אבל יש בשורה, ובשורה צריכה להתפשט מאוזן לאוזן, מיד ליד. הצוות ואני החלטנו להדפיס 3,000 עותקים של הספר “השקעות לעצלנים” – אבל במהדורה מיוחדת ללוחמים בשטחי הכינוס.
רצה הגורל, וצה”ל קיבץ למתחמים את פלח האוכלוסייה הגדול ביותר של הספר והפודקאסט שלי – גברים בני 25-40. שלחנו לאותם שטחי הכינוס 3,000 עותקים של הספר (בחינם כמובן), בשם הפצת הבשורה!

פילוג הקהל שלי

דיברתי מספר פעמים בפודקאסט על הצורך בהגדלת הקהל הנשי, ועל כך שעל השקעות צריך ללמוד בגיל 18 ולא בגיל 30 (כמו הקורא הממוצע שלי), אבל בשביל לשנות את העתיד צריך להכיר את העבר:

  • לא בכדי גברים לוחמים הם אלו שמתעניינים בפיננסים. לאורך ההיסטוריה, גברים היו המפרנסים העיקריים בתא המשפחתי. גברים נוטים יותר לנטילת סיכונים מסיבות אבולוציוניות, לפני אלפי שנים וגם בימים אלו – וקשה מאוד לשנות דפוס מחשבה שכזה.
  • שלב החיים: טווח הגילאים של הלוחמים הוא בדיוק טווח הגילאים בו אדם מכה שורשים באדמתו. רכישת דירה, הקמת משפחה, התפתחות עסקית – וגם השקעות מתוך מחשבה על הדורות הבאים.
  • קריירה: גילאי הלוחמה (25-40) לרוב הם גילאים של התפתחות וצמיחה בקריירה, עליות בשכר והתקדמות. כשיש לך יותר כסף – הנטייה הטבעית היא לבזבז אותו אבל המעטים והאחראיים שואלים את עצמם, איפה אפשר להשקיע אותו?
  • נשים לעומת גברים: בהרבה מחקרים הוכח שגברים לוקחים יותר סיכון מנשים. יש לכך סיבות אבולוציוניות רבות אבל כולם מתכנסות למסקנה המתבקשת שרחם פשוט עולה לחברה הרבה יותר מגבר. מכיוון שפוטנציאל ההתרבות של אישה הוא קטן (עד 7-9 ולדים לאורך כל חייה) פוטנציאל ההתרבות של הגבר הוא אינסופי, ובטווח גילאים גדול יותר, ולכן גברים “מאולפים” מגיל צעיר ליטול סיכונים רבים יותר בשביל להשיג מטרות אישיות ולאומיות.
  • אם יותר גברים קוראים ספרות פיננסית בגלל סיבות שנטועות שעבר, אז משווקים “יטרגטו” אותם וכך יקבעו את העתיד על בסיס נורמות העבר.

    על אף כל מה שכתוב למעלה – תופתעו שמחקרים אלו הוכיחו שהן משקיעות טוב יותר מגברים. הסיבה העיקרית לזה – הן משקיעות פאסיביות טובות יותר. בזמן שגברים לא מצליחים לעמוד בפיתויים במהלך חיי ההשקעה, ונופלים בטעויות המעטות שמשקיע פאסיבי יכול לטעות – נשים דווקא מגלות עמידה איתנה יותר באסטרטגיית ההשקעות הפאסיבית ומצליחות בכך לנצח את רוב המשקיעים האקטיביים.

צעירים מול מבוגרים

צעירים – יש לכם יתרון ענק והוא הגיל שלכם, גם אם אין לכם הרבה כסף תתחילו להשקיע!
אם אתם רואים בעצמכם “מבוגרים” – קודם כל, תתנחמו בזה שעצם שהעובדה שאתם עושים מילואים אומרת שאתם צעירים מספיק בשביל להתחיל להשקיע. זה נכון שצריך לחשוב על תוכניות והוצאות גדולות עתידיות (שזה שונה לחלוטין אם אתה בעל משפחה או אם את רווקה) אבל תמיד שווה להגיד “ברוך השם” שלא התחלת בעוד עשור אלא עכשיו!
אי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה, ואני יודע שלמרות שהספר הגיע למילואימניקיות וחייליות רבות – עדיין חילקתי הרבה יותר ספרים ללוחמים גברים. נעשה את הכל כדי לצמצם את הפער, אבל כרגע – נלחמים! על המדינה, על המשפחה, על העסק, על העתיד שלנו. את החשבון נעשה אחר כך.

אהבתם? שתפו.
השיעור שהייתם צריכים ללמוד לפני עשור. בחינם!

בתחושת שליחות גדולה וללא עלות, תקבלו את השיעור על כסף שהייתם צריכים ללמוד לפני עשור.

בעוד עשור מהיום תרגישו ברי מזל שהאזנתם לו היום. כי בהשקעות פאסיביות, זמן הוא הכלי החזק ביותר. כל מה שצריך – זה מעט ידע בסיסי.

הירשמו פה לשיעור, מה אכפת לכם זה בחינם 👇

אולי גם אלו
יכולים לעניין אותך...
רוצים להשאר מעודכנים?
הצטרפו לניוזלטר שלנו!

השאירו פרטים ונדאג לעדכן אתכם כשעולה תוכן חדש.

*אל תדאגו אנחנו לא אוהבים לחפור 😉

רוצים להשאר מעודכנים?
הצטרפו לניוזלטר שלנו!

השאירו פרטים ונדאג לעדכן אתכם כשעולה תוכן חדש.

*אל תדאגו אנחנו לא אוהבים לחפור 😉