למה עדיין לא התחלתם להשקיע?

ליאור גורמן
ליאור גורמן

עובד באסיף השקעות כמתכנן פיננסי ביום ושחקן כדוריד בלילה 📈🤾

שבוע שעבר קיימתי עשרות שיחות זום קצרות עם אנשים מקהילת השקעות לעצלנים, מטרת השיחה הייתה לתת להם את הפוש האחרון בשביל להתחיל להשקיע, לסגור להם קצוות אחרונים שנשארו פתוחים. את הידע כבר יש להם (קראו את הספר) וכולם מודעים לחשיבות ההשקעה, אך בכל זאת היה משהו שעצר אותם. בפוסט הזה אחלוק איתכם את עשרת הסיבות המרכזיות שלהם ואת התשובות שלי. אני בטוח שחלק מהסיבות נוגעות לחברי הקבוצה שעוד לא התחילו להשקיע.

תוכן עניינים

פחד

חלק גדול מהאנשים שדיברתי איתם כבר פתחו חשבון מסחר והעבירו את הסכום הראשוני אבל פוחדים לעשות את הפעולה הראשונה ולבצע קנייה.
הסיבה: בעיקר מה שהם שמעו מההורים או מחברים על בורסה ושוק ההון.
התשובה שלי: השקעה בקרנות סל מחקות מדדים רחבים היא בעצם השקעה בכלכלה כולה. כשמדברים על נדלן (במיוחד בישראל) קל להבין את הפוטנציאל, כשהצפיפות עולה יש יותר ביקוש לנדלן והמחירים עולים בהתאם. אם נסתכל על השקעה במדדים באותה צורה זה יקל על הפחד – אוכלוסיית העולם גדלה וזה מעולה לכל החברות שנמצאות במדד (יותר קהל פוטנציאלי).

“לא יודע איזה בית השקעות לבחור”

בגלל שכולם קראו את הספר הם יודעים את היתרונות של השקעה דרך בית השקעות לעומת בנק או קופת גמל להשקעה. למי שצריך חידוד מומלץ לקרוא את הפוסט הזה.
הסיבה: מתבלבלים בין בתי ההשקעות.
התשובה שלי: צריך להבין את המושג בית השקעות חבר בורסה ומשם הכול מאוד פשוט. חבר בורסה – כפוף לרגולציה של מדינת ישראל ויש לו זכות לקבל חיבור ישיר למסחר בבורסה. ז”א שאת הדוחות השנתיים שעליכם למלא ולשלוח לרשות המיסים, בתי השקעות חברי בורסה עושים זאת עבורכם באופן אוטומטי. בבתי השקעות שהם לא חברי בורסה תצטרכו לעשות זאת בעצמכם (או באמצעות רו”ח) ואם לא תעשו זאת – תיקנסו. אחרי שהבנו את זה אין הרבה אפשרויות (4 בלבד) וההבדלים ביניהם מאוד קטנים.
לקהילת השקעות לעצלנים יש הטבות בפתיחת תיק מסחר בבתי השקעות חברי בורסה (אם לא שמעתם עליהם אתם יכולים לשלוח לאחד המנהלים של הקבוצה או להגיב בפוסט הזה ונשלח לכם). בגלל ההבדלים הקטנים (מאוד) אני לא רואה סיבה לדחות את תחילת ההשקעה, פשוט לבחור בית השקעות ולהתחיל.

“יש הרבה סימנים שמראים שהשוק קרוב לנפילה”

הסיבה: המצב המדיני/כלכלי בארץ ובעולם.
התשובה שלי: חדשות גרועות ונביאי זעם תמיד היו ותמיד יהיו (לצערי). צריך להבין שהמשקיע העצלן תמיד שמח, כשהשוק עולה הוא יותר עשיר וכשהשוק יורד הוא קונה בזול. כתוב בספר שתיקי ההשקעות המוצלחים ביותר הם של אנשים מתים. הם הבינו את הנקודה.

“לא יודע איזה מדדים לבחור”

הסיבה: מתסבכים כשמגיעים לתכלס, איזה מדד לבחור.
התשובה שלי: אף אחד לא יודע איזה מדד ינצח בעוד מספר שנים. בשביל לתת להם את הפוש שהם צריכים (זו הרי מטרת השיחה) עשיתי איתם תדרוך קטן: “נניח שאני ואת באותו גיל ואנחנו מתחילים להשקיע ל-30 שנה, את במדד האמריקאי ואני במדד העולמי. עברו 30 שנה והמדד שלך ניצח, מזל טוב!”
מי שקרא את הספר יודע שהמדדים המובילים נמצאים בקורלציה לאורך רוב השנים ובגלל זה ההבדלים בינה לביני לא יהיו גדולים.
נמשיך עם התדרוך: “נניח שאנחנו באותו גיל ואת התחלת להשקיע במדד מסוים ואני לא סגור על איזה מדד הוא הכי טוב ומחליט שלא להחליט ולא להשקיע, איזה הבדל יהיה עכשיו ביני לבינך בעוד 30 שנה? שמיים וארץ” העיקרון הוא מאוד פשוט – הכי חשוב זה להתחיל להשקיע! תרצו להוסיף מדד במהלך שנות ההשקעה שלכם? אין בעיה תתחילו לקנות מדד אחר. מאוד פשוט.

”איך אדע מה אחוז החשיפה למניות שלי?”

בשביל לדעת את אחוז החשיפה למניות שלהם הייתי צריך לעשות להם תכנון פיננסי ולהעמיק בהון ובאופי שלהם, במסגרת הזמן שהיה לנו לא היה ביכולתי לעשות זאת אבל חידדתי להם מספר דברים:
א) אחוז חשיפה למניות (קרנות סל מחקות מדדים) מדבר לא רק על תיק המסחר אלא על כל ההון המושקע שלנו – פנסיה, השתלמות, קופות גמל ותיק מסחר.
ב) מטרת תיק ההשקעות שלנו היא לתת לנו אושר ושקט. לכן אם נבחר ב-100% חשיפה למניות כדי להרוויח יותר אבל בשעות משבר לא נישן בלילה – לא זאת כוונת המשורר.
ג) לדעתי בתור התחלה, הערכת חסר של סיבולת התנודתיות שלכם יכולה לעזור למנוע טעויות ולהסב לכם שקט נפשי. אחרי התמודדות אחת או שניים עם ירידות ומשברים אפשר להעלות את אחוז החשיפה למניות. מי שצריך רענון על סיבולת התנודתיות יכול לחזור לפרק המתאים בספר או לפרק מספר 21 בפודקאסט.

“דירה להשקעה או תיק מסחר?”

הסיבה: התלבטות בין דירה להשקעה לבין תיק מסחר מחקה מדדים.
התשובה שלי: התשובה לשאלה הזו די מסובכת ולא חד משמעית.
אני אומר שבמקום לנסות לפענח את התשובה, למה לא לשלב?
הרי הרוב יסכימו כי שתי מסלולי ההשקעה טובים מאוד.
המינימום של פתיחת תיק מסחר הוא 10,000₪, סכום קטן לעומת רכישת דירה.
פתיחת תיק מסחר עם המינימום לא אמור להפריע לרכישת דירה להשקעה, אפשר לשלב ולתת לתיק המסחר לרוץ ולחזק אותו עם השנים.

“בחרתי מדד אבל יש הרבה קרנות סל שמחקות אותו”

הסיבה: לא רוצים לעשות טעות ולבחור קרן סל לא נכונה.
התשובה שלי: הזכרתי להם שיש בסוף הספר טבלה עם המון קרנות סל שתמיר סידר לפי מדינות ומדדים וזה יכול לעזור להם. אין צורך להסביר על ההבדלים בין קרנות סל איריות, ישראליות ואמריקאיות

“יש לי הוצאות גדולות בקרוב, אני לא יודע כמה כסף לשים בהשקעות”

דובר רבות על קרן הביטחון – קודם מתחילים מקרן הביטחון ורק אז מתפנים להשקעות. אני לא רוצה לחזור על תוכן שדיברו עליו המון בקבוצה, למי שלא יודע על קרן ביטחון ואיפה כדאי לשים אותה אני ממליץ על פרק 36 בפודקאסט.

“מפחד ממערכת המסחר”

לכולם שלחתי את ההדרכה של תמיר ביוטיוב על המערכת ספארק (כל בתי ההשקעות בארץ עובדים איתה).
המערכת די נוחה למשקיע העצלן ואין מה להתעכב על זה יותר מדי.

“מה אתה אומר על קריפטו?”

סתם, הם לא שאלו את זה כי הם קראו את הספר 🙂 אם הגעתם עד לכאן אז חשוב לי שוב להדגיש את השורה התחתונה של הפוסט הזה:
אם יש לכם את הידע – הכי חשוב זה להתחיל להשקיע!

אהבתם? שתפו.
השיעור שהייתם צריכים ללמוד לפני עשור. בחינם!

בתחושת שליחות גדולה וללא עלות, תקבלו את השיעור על כסף שהייתם צריכים ללמוד לפני עשור.

בעוד עשור מהיום תרגישו ברי מזל שהאזנתם לו היום. כי בהשקעות פאסיביות, זמן הוא הכלי החזק ביותר. כל מה שצריך – זה מעט ידע בסיסי.

הירשמו פה לשיעור, מה אכפת לכם זה בחינם 👇

אולי גם אלו
יכולים לעניין אותך...
רוצים להשאר מעודכנים?
הצטרפו לניוזלטר שלנו!

השאירו פרטים ונדאג לעדכן אתכם כשעולה תוכן חדש.

*אל תדאגו אנחנו לא אוהבים לחפור 😉

רוצים להשאר מעודכנים?
הצטרפו לניוזלטר שלנו!

השאירו פרטים ונדאג לעדכן אתכם כשעולה תוכן חדש.

*אל תדאגו אנחנו לא אוהבים לחפור 😉